Nagroda za najlepszy debiut producencki przyznana

unnamed

Na gali zamknięcia krakowskiego festiwalu NETIA OFF CAMERA poznaliśmy laureatów Nagrody za Najlepszy Debiut Producencki, ufundowanej przez Zarząd Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Nagroda została przyznana po raz trzeci.

Leszek Bodzak, producent filmu fabularnego “CARTE BLANCHE”
(reż. Jacek Lusiński) otrzymał nagrodę za Najlepszy Debiut Producencki
w wysokości 15 000 zł.

Małgorzata Staroń, producent filmu dokumentalnego “BRACIA”
(reż. Wojciech Staroń), otrzymała nagrodę za Najlepszy Debiut Producencki
w wysokości 10 000 zł.

Wyróżnienie honorowe za osiągnięty sukces artystyczny otrzymał Mariusz Włodarski, producent filmu „INTRUZ” (reż. Magnus von Horn).

Nagrodę pozaregulaminową w wysokości 5 000 zł ufundowaną przez Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalenę Srokę otrzymały Magdalena Kamińska i Agata Szymańska, producentki filmu fabularnego „BABY BUMP”
(reż. Kuba Czekaj).

W uzasadnieniu werdyktu czytamy:

LESZEK BODZAK otrzymuje nagrodę za profesjonalnie zrealizowany debiut, łączący artystyczne ambicje z otwarciem się na masową publiczność. Dodatkowo Kapituła docenia zaangażowanie producenta w aktywizację lokalnego środowiska filmowego – poprzez wykorzystanie Funduszy Regionalnych i umiejscowienie akcji filmu w Lublinie.

MAŁGORZATA STAROŃ otrzymuje nagrodę za cierpliwość, wytrwałość i konsekwencję w wieloletnim procesie realizacji i finansowania filmu „BRACIA” oraz za determinację by ten intymny film pokazać jak najszerszej publiczności.

MARIUSZ WŁODARSKI otrzymuje wyróżnienie za podjęcie wyzwania realizacji międzynarodowej koprodukcji jako swojego debiutu producenckiego, a także za niezwykłe walory artystyczne filmu „INTRUZ”.

Specjalną, pozaregulaminową nagrodę przyznała osobiście dyrektor Magdalena Sroka – 5 000,00 zł otrzymują producencki Magdalena Kamińska i Agata Szymańska za film BABY BUMP. „Nagroda Specjalna za wyjątkową odwagę artystyczną i podążanie trudną ścieżką ambitnego kina, przełamującego utarte konwencje”.

Spośród prawie 30 tytułów filmów kwalifikujących się do Nagrody, laureatów wyłoniła Kapituła, powołana przez Zarząd KIPA, w skład której weszli przedstawiciele środowiska filmowego. Przewodniczącą Kapituły został
Wojciech Leszczyński (WJTeam) – Członek Zarządu KIPA, w składzie tego grona byli również: Magdalena Sroka (PISF), Anna Trzebiatowska (NETIA OFF CAMERA), Robert Kijak (AROGA S.A.), oraz przedstawiciel Sekcji Młodych Producentów – Zuzanna Król (Wajda Studio).

Sylwetki Producentów:

Leszek Bodzak – Producent filmowy, twórca i współwłaściciel domu produkcyjnego Aurum Film. Z wykształcenia prawnik, ukończył również m.in. studia podyplomowe z zakresu zarządzania w mediach i produkcji filmowej. Aurum Film powstało w 2011 roku. Początkowo studio produkowało głównie filmy dokumentalne. Leszek Bodzak był też producentem wykonawczym filmów dokumentalnych: „Album rodzinny” Andrzeja Titkowa oraz „Sonda o mężczyznach” Mateusza Głowackiego. W styczniu 2015 roku na ekrany polskich kin wszedł pierwszy film fabularny wyprodukowany przez Aurum Film: „Carte blanche”
w reż. Jacka Lusińskiego z Andrzejem Chyrą w roli głównej. Obecnie Leszek Bodzak przygotowuje kolejne produkcje fabularne, w tym m.in. „Ostatnia Rodzina – saga rodziny Beksińskich, która znajduje się w fazie postprodukcji.

Małgorzata Staroń – producentka filmowa, współwłaścicielka Staroń Film.
Od początku swojej pracy stawia głęboki nacisk na robienie filmów autorskich, ambitnych, ryzykownych, nierzadko trudnych realizacyjnie. Liczą się dla niej artystyczna jakość filmów i ich obecność w światowym obiegu kultury Najlepszym przykładem takiej produkcji jest „Argentyńska lekcja”, która zdobyła Grand Prix i cztery inne nagrody na MFFD w Krakowie, po czym obiegła świat zdobywając laury na najważniejszych festiwalach filmowych, w lutym 2012 była wybrana przez Museum of Modern Art (MoMA) w Nowym Jorku do grona najciekawszych dokumentów 2011. Małgorzata Stroń jest również koproducentem kilku filmów fabularnych takich jak: „El Premio“ w reż. Pauli Markovitch  (międzynarodowa premiera tego filmu odbyła się w lutym 2011 r. na Berlinale, gdzie film zakwalifikował się do konkursu głównego i został nagrodzony dwoma Srebrnymi Niedźwiedziami). Ostatnia produkcja dokumentalna „Bracia”
(reż. Wojciech Staroń) zdobyła w 2015 r. Grand Prix Sekcji La Semaine de la Critique na Festiwalu Locarno.

Mariusz Włodarski – ukończył Wydział Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim oraz podyplomowe na kierunku Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej w PWSFTViT w Łodzi. Pracował dla jednego z największych studiów produkcyjnych w Polsce – Opus Film. Poza pracą w Polsce uczestniczył w międzynarodowych produkcjach filmowych, takich jak Simon Konianski produkowany przez belgijskie Versus Production czy The Flying Machine produkowany przez brytyjską firmę Breakthru Films. W 2010 r. założył własną firmę Lava Films. Swoją współpracę z Magnusem von Horn’em rozpoczął poprzez wyprodukowanie jego filmu dyplomowego „Bez Śniegu”. Jego debiut producencki „Intruz“ zdobył kilkadziesiąt nagród na światowych festiwalach filmowych, jednocześnie mając swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 2015.

Agata Szymańska i Magdalena Kamińska – wyjątkowy duet producencki, składający się z dwóch odmiennych ale uzupełniających się osobowości. W swoim dorobku mają takie filmy fabularne jak: „Baby Bump” Kuby Czekaja (premiera: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2015), „Walser” Zbigniewa Libery (premiera: MFF Nowe Horyzonty 2015), „Dni uciekają jak dzikie konie za wzgórza” Marcina Malaszczaka (premiera: Berlinale 2015), „Huba” Anki i Wilhelma Sasnalów (premiera: Berlinale 2014), „Z daleka widok jest piękny” Anki i Wilhalma Sasnalów (premiera: Rotterdam Film Festiwal 2012) oraz „Agfa 1939. Podroż w czasy wojny” w reżyserii Michała Wnuka.

Powrót