Powstaje scenariusz filmu o Stanisławie Ulamie

STANISŁAW ULAM (STAN_ULAM_HOLDING_THE_FERMIAC)

Producenci: Joanna Szymańska i Dawid Janicki z Shipsboy oraz Dragonfly Films rozpoczynają prace nad scenariuszem pełnometrażowego filmu fabularnego o Stanisławie Ulamie. Polsko – niemiecka koprodukcja przybliży życie tego wybitnego polskiego matematyka.

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących
w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

Scenariusz filmu oparty będzie o autobiografię Ulama, zatytułowaną „PRZYGODY MATEMATYKA”, a jego autorem będzie Thor Klein, reżyser i scenarzysta.
Prawa do książki posiada niemiecka producentka filmu Lena Vurma (Dragonfly Films), a projekt rozwijany będzie we współpracy z polskimi producentami – Joanna Szymańską i Dawidem Janickim z firmy producenckiej Shipsboy. „PRZYGODY MATEMATYKA” otrzymały dofinansowanie na rozwój projektu
z Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego, finansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz niemieckie fundusze regionalne: Medienboard Berlin-Brandenburg GmbH i Mitteldeutsche Medienfoerderung GmbH.
Zakończenie prac developmentowych zaplanowane jest na drugą połowę przyszłego roku.

Powrót