Scenariusz PRZYGÓD MATEMATYKA nagrodzony przez Tribeca Film Institute

stanislaw-ulam_casting

Scenariusz pełnometrażowej fabuły o życiu Stanisława Ulama został nagrodzony prestiżową nagrodą im. Alfreda P. Sloana przyznawaną przez nowojorski Tribeca Film Institute. Jest to pierwsze tego typu wyróżnienie dla polskiej koprodukcji.

Nagroda im Alfreda P. Solana (TFI Sloan Filmmaker Fund Grant) przyznawana jest od 2003 roku. Otrzymują ją projekty, które w interesujący sposób przybliżają szerokiej widowni tematy naukowe lub wybitne postacie ze świata techniki i technologii. Wśród dotychczasowych laureatów były takie tytuły jak „GRA POZORÓW” (reż. Morten Tyldum) czy „CZŁOWIEK, KTÓRY POZNAŁ NIESKOŃCZONOŚĆ” (reż. Matthew Brown). Zwycięzcy wybierani są przez jury złożone z amerykańskich producentów, reprezentantów branży filmowej oraz przedstawicieli świata nauki.

Wyróżnienie bardzo nas cieszy – mówi Joanna Szymańska, polska producentka filmu (członkini Sekcji Młodych Producentów KIPA) – przede wszystkim ze względu na szansę, jaka staje przed naszą produkcją. Grant to nie tylko wsparcie finansowe, lecz przede wszystkim możliwość zaprezentowania historii Stanisława Ulama na rynku amerykańskim i opieka mentorska ze strony Tribeca Film Institute. Scenariusz filmu „PRZYGODY MATEMATYKA” oparty jest o autobiografię Ulama o tym samym tytule. Jego autorem jest Thorsten Klein. Projekt rozwijamy już od ponad roku dzięki wsparciu z Polsko-Niemieckiego Funduszu Filmowego współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Teraz, dzięki nagrodzie, prace nad przygotowaniem do zdjęć pójdą jeszcze szybciej – dodaje Szymańska.

Film produkują wspólnie Lena Vurma (Dragonfly Films, Niemcy) oraz Joanna Szymańska i Dawid Janicki (Shipsboy, Polska). Kanadyjską koproducentką filmu jest Mary Young Leckie z Solo Productions. W rolę Stanisława Ulama wcieli się Jakub Gierszał.

Stanisław Ulam to polski matematyk należący do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczeń Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama. W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

Zdjęcie Stanisława Ulama pochodzi z archiwów American Philosophical Society.

Więcej informacji o pozostałych projektach, które otrzymały wsparcie: tribecafilminstitute.org

Powrót