aut_joannaszymanskai

Joanna Szymańska

Pracuje w Appetite Production, Kraków oraz SHIPsBOY, Warszawa

Producent i producent wykonawczy. Właścicielka Appetite Production oraz wspólnik w firmie SHIPsBOY, którą prowadzi wspólnie z Dawidem Janickim. W 2014 roku za film „Mleczny brat” (reż. Vahram Mkhitaryan, prod. Wajda Studio) zdobyła Nagrodę dla Najlepszego Producenta Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Absolwentka Berlinale Talent Campus (2011), uczestniczka EAVE (edycja 2015). Odbyła czteromiesięczny staż u Eda Guiney  (Element Pictures, Dublin), z którym od stycznia 2015 współpracuje jako niezależny konsultant. Ukończyła studia filmoznawcze na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w chwili obecnej przygotowuje się do obrony pracy magisterskiej na kierunku prawo.

Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą, Jolanta Dylewską, czy Wojciechem Marczewskim. Była producentem wykonawczym fabuł w reżyserii Nory McGettigan („Sanctuary”) i Wilhelma Sasnala („Opad”). Przez trzy lata kierowała Działem Produkcji Wajda Studio – realizując kilkanaście krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych (m.in. współpraca producencka przy nominowanej do Oscara ® „Joannie” w reżyserii Anety Kopacz). Jako koordynator produkcji zrealizowała dwie edycje międzynarodowego, edukacyjnego programu EKRAN. Poza działalnością producencką, Joanna angażuje się także w działalność na rzecz przemysłu filmowego w Polsce – należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz przewodniczy Sekcji Młodych Producentów, którą współzakładała, przystępując do Krajowej Izby Producentów Audiowizualnych.

Jakich projektów szukam?

Chcę robić filmy, które wzbudzają w widzach emocje i zmuszają do myślenia. Kino istnieje po to by przekraczać granice wyobraźni i cenię sobie pracę z twórcami, którzy nie boją się podążać nowymi ścieżkami zarówno w poszukiwaniu formy, jak i eksplorując nieodkryte dla kinematografii tematy. Stawiam na pracę w twórczym zespole, który rozumie znaczenie okresu rozwoju projektu i nie boi się dążyć do filmowej doskonałości scenariusza. Wierzę, że film robiony jest dla widza, szukam więc projektów, które sama z chęcią obejrzałabym w kinie, z pełnowymiarowymi bohaterami, za którymi warto podążyć.

Realizacje:

Nasi producenci: